Milé čtenářky a čtenáři zpravodaje Troppauer Nachrichten.

A máme zase po svátcích. Po těch největších svátcích v roce. Už taky proto, že není snad nikdo, by tyto svátky neslavil. Kolik příprav jsme jim věnovali, tedy hlavně naše ženy, a tak rychle uběhly. A zase musíme zvykat na změnu letopočtu. Místo 2 se na konci letopočtu už píše 3. Tu radost z prožitých svátků trochu kazí jenom to, že v našem letopočtu se změnila poslední číslice, a tudíž jsme zase o rok starší. A mě samotnému to připomíná, že letopočet je číslo liché a tak musím zase absolvovat lékařskou prohlídku, abych mohl dál řídit auto.

Vstup do nového roku přímo vybízí k ohlédnutí za rokem skončeným. Nebudu se pochopitelně zabývat ani válkou na Ukrajině, jakkoliv je krutá postihuje, jako každá válka, zejména obyčejné lidi. Ať už tím, že bere rodinám otce a syny, ale tak tím, že ničí jejich domovy a nutí je tak opustit svou vlast. Nebudu se ani zabývat energetickou a cenovou krizí. Tou se musíme vypořádat všichni. Zabývat se budu tím, co se podařilo, případně nepodařilo v našem opavském Slezském německém spolku.

Rok 2022 nebyl ani pro náš spolek jednoduchý. Německý parlament otálel se schválením svého státního rozpočtu, což znamenalo, že v podstatě do poloviny roku nám. podle německých zákonů, nemohly být ani poskytovány jakékoliv dotace. Nebyly peníze, nemohli jsme realizovat ani žádné akce. I náš vzdělávací seminář jsme realizovali ještě na dluh. A jazykové kurzy jsme dokonce museli v prvním pololetí úplně zastavit.

Ale co se nám v minulém roce povedlo. Realizovali jsme všechno, co jsme si naplánovali. Čtyřikrát jsme se sešli na Heimattreffen, na výroční členské schůzi jsme zvolili 3 delegáty do Shromáždění německých spolků (z nichž jeden, ing. Neugebauer, se stal 2. Viceprezidentem), 2x jsme se setkali s jubilanty. Velice zdařilé bylo mikulášské setkání s mladými. Jazykové kurzy byly sice v prvním pololetí zrušeny, ale po prázdninách byly obnoveny. Po celý rok probíhaly i mše sv. v německém jazyce. Uspořádali jsme náš tradiční vzdělávací seminář v Jeseníkách a taky jsme uspořádali třídenní zájezd do Prahy na Velké kulturní setkání německé menšiny a uspořádali jsme víkendový intenzivní jazykový kurz.

Jsme na začátku nového roku a tak stojí před námi nové úkoly a výzvy. Našim hlavním posláním je německý jazyk a německá kultura. A tomu bude podřízena v podstatě celá naše činnost. Pokračujeme tak v hledání nových vhodných prostor. Doufáme, že když nějaký najdeme, zvýší návštěvnost našeho setkávacího střediska. I když by tomu nutně předcházelo stěhování A ta představa je prostě hrozná.

Milé čtenářky, milí čtenáři, podrobně budeme naši činnost hodnotit, jako každoročně, na výroční členské schůzi. Ta bude letos volební. Budou voleny nové orgány našeho spolku. Je třeba se zamyslet a navrhnout do nich obětavé a schopné členy. Už teď je na to nejvyšší čas.

Do nového roku přeji vám, vlastně nám všech, hlavně zdraví, ale taky úspěch ve všem, co budete podnikat. Včetně dobrého výběru kandidátů pro následující funkční období spolku.

Dalším problémem, který mě v poslední době trápí, je dostupnost našeho setkávacího středisko. Na Horově nám. 2 sídlíme už 30 let. Prostory střediska jsou prostorné a pěkné. A bývaly taky plně využívány. Konaly se zde souběžně jazykové kurzy, ale i přednášky, besedy, ale i výstavy. A ty bývaly navštěvovány i školními třídami. Jenom že, jak čas běžel a naši členové zestárli, je dostupnost našeho střediska čím dál složitější. Jsme sice v 1. Poschodí, ale vzhledem k výšce místností, v podstatě na úrovni 2. Poschodí. Proto, od mého znovu převzetí funkce jsem snažil najít jiné vhodné prostory. Podmínky, které jsem však stanovil, snadná dostupnost místní dopravou a bezbariérový přístup, se ale ukázaly jako těžko splnitelné. A tak se obracím i na vás, na všechny. Pokud byste tedy a nějakém vhodném prostoru věděli, dejte vědět.

Nu, a ještě jednu, ne méně důležitou věc mám na srdci. Již několikrát jsem v svých příspěvcích psal, že v příštím roce končí funkční období našeho výboru, tedy i mně, a revizní komisi. Termín ani místo konání výroční členské schůze sice ještě není stanoven, a proto ještě není ani oficiální pozvánka, ale už dnes je potřebné se zamyslet nad kandidátkou do nového výboru. Vzhledem k svému věku, ale také vzhledem ke zhoršění zdravotního stavu mé manželky, nepřichází moje kandidatura v úvahu. Naštěstí nikdo není nenahraditelný. A tak věřím, že se najde kandidát, který bude nejenom mladší, ale i lepší než já.

Vážení čtenáři našeho zpravodaje, před tím, než jsem začal psát tyto řádky, jsem si umínil, že mé slovo předseda bude tentokráte krátké. Nu a vidíte, zase jsem se rozepsal. Teď ale, co nás ještě do konce roku čeká. Vlastně jenom dvě akce: předvánoční setkání a setkání mladých, možná i s Mikulášem.

Na závěr mi dovolte, abych vám všem, i vašim blízkým, popřál klidný a požehnaný zbytek adventu, radostné a spokojené vánoce a hodně zdraví spokojenosti, úspěchu a Boží požehnání v novém roce 2023.